Валидност
- от 7октомври
- до 9октомври
Киновечерите са част от афиша на Фестивал на изкуствата Порт Прим Арт Фест с организатор Гранд хотел и СПА Приморец. Ще бъдат показани селекция късометражни ленти от цял свят, подбрани от директора на Международен филмов фестивал „Карантината“ Георги Кръстев, който ще участва в събитията като куратор на прожекциите.
Прожекциите бяха планувани на открито, в култовото заведение, част от градската стрийт култура на Бургас - Крафт Бира Бар „Papa Beer“, но поради дъждовното време ще се проведат в клуб Модерен Театър /непосредствено до Papa Beer,/ на ул. "Милин камък" 1,
07.10 /четвъртък/с начален час 19.00 ч.
08.10 /петък/ с начален час 19.00 ч.
09.10 /събота/ с начален час 15.00 ч.
Кратките филмови форми са много специфични, идеите и посланията са поднесени много по-концентрирано и синтезирано спрямо един пълнометражен филм. Късометражното кино е нискобюджетно, това го прави много по-независимо и необвързано с конюнктурата. В кратките филмови форми могат да се открият много интересни попадения, които рядко можете да видите в едно комерсиално кино. Нашият фестивал „Карантината“ е ориентиран към млади автори и една от целите му да открива бъдещите звезди в световното кино. Най-големите режисьори са започнали именно с късометражни филми.
В рамките на Порт Прим Арт Фест ще бъде показана избрана селекция от късометражни филми от последното 7-мо издание на Международен филмов фестивал Карантината, който се проведе през месец август във Варна. Селектираните филми са от цял свят и ще бъдат излъчени за първи път в Бургас. Ще бъдат показани ленти от Гана, Израел, Иран, Япония, Норвегия, както и кинопродукции от традиционно силно представените държави Испания, Франция, Германия и Италия в жанровете игрално, документално, анимационно, експериментално кино или видеоарт. И тази година авторите им поставят във фокус широк кръг от теми – от екология и опазване на автентични култури, през истории за екстремни места, хора и събития, до социално значими теми за човешките отношения.
Както във всяка сфера на живота пандемията повлия и изкуството и в частност късометражното кино. Забелязва се значително по-малък брой произведени филми. Имаше автори, които се стремяха да бъда актуални и акцентираха върху теми засягащи пандемията. Други търсеха по- нетрадиционен поглед върху съвременната ситуация. Трети разказваха универсални истории в по-камерна обстановка и с по-традиционни подходи. А някои имаха късмета да са заснели своите филми в промеждутък преди да бъде затворено и ограничено всичко. Особена година, която въпреки всичко, не успя да се отрази на качеството на продукциите.
За мен изкуството може и трябва да се случва навсякъде и въпреки всичко. То трябва да генерира и провокира процесите, протичащи в обществото, а не просто да ги следва.
От самото си начало фестивалът даде сериозна заявка да стане устойчива част от културния живот на Бургас. С внимателния подбор на качествени и разнообразни събития, които се явяват премиерни за Бургас, ППАФ се превърна в едно от най-очакваните преживявания за местната и не само, публика.